دسترسى سريع به كل سايتجنترى

 امروز: جمعه
29 سرطان 1397
7 ذي‌القعده 1439
20 July 2018

آمار بازدیدکنندگان

578امروزmod_vvisit_counter
1610ديروزmod_vvisit_counter
8185اين هفتهmod_vvisit_counter
8368هفته گذشتهmod_vvisit_counter
23141اين ماهmod_vvisit_counter
48288ماه گذشتهmod_vvisit_counter
3195418كل بازديدهاmod_vvisit_counter

ورود

ساختمان شعبه ماستری

ساختمان شعبه مرکزی

ساختمان شعبه ماستری

سر در ورودي شعبه مركزي دانشگاه كاتب

ساختمان C دانشكده‌هاي اقتصاد و علوم سياسي

ساختمان B دانشكده‌هاي حقوق و انجينيري

شعبه برچي دانشگاه كاتب

آرشيف سيمينارها و نشست‌ها گزارشی از سفر به ترکیه و برگزاری «کنفرانس بین المللی توسعه اقتصادی و مطالعات اجتماعی»


گزارشی از سفر به ترکیه و برگزاری «کنفرانس بین المللی توسعه اقتصادی و مطالعات اجتماعی»

3  تا 14 می 2016
مقدمه

دانشگاه کاتب از بدو تاسیس به بخش تحقیق اهمیت خاصی داده است. به همین جهت مدیریت تحقیقات را بر بخشهای سازمانی خود قرار داده است که دارای بخش ها و وظایف متععد است. مدیریت با توجه به استراتژی و اهداف دانشگاه کاتب فعالیتهای متعددی داشته است. بر اساس استراتژی پلان مدیریت تحقیقات علمی در سال 1395، لازم بود که سمینارها و کنفرانس های علمی داخلی و بین المللی توسط این بخش برگزار گردد. با توجه به این امر مدیریت تحقیقات با مراکز داخلی و خارجی ارتباطاتی برقرار نموده تا برنامه های مشترک را برگزار نماید. در ترکیه یکی از نهادها موسسه ایکساد بود.  این موسسه کنفرانس بین المللی مطالعات اجتماعی و توسعه اقتصادی را در ترکیه مد نظر داشت. در بازدید ریاست این نهاد از افغانستان و جلسات اولیه، ایشان از ریاست دانشگاه و مدیریت تحقیقات علمی دانشگاه کاتب برای شرکت در این کنفرانس دعوت کردند. بعدا با توجه به پتانسیل دانشگاه کاتب از دانشگاه کاتب خواسته شد که به عنوان برگزارکننده در این کنفرانس فعالیت داشته باشد. لذا مدیریت تحقیقات علمی از آغاز سال 1395 جهت برنامه ریزی و حضور در این کنفرانس اقدامات اولیه را به انجام رساند. این کنفرانس بنا بود که در 5 تا 10 می 2016 در ترکیه و گرجستان برگزار شود. به دلایل امنیتی کنفرانس فقط در ترکیه برگزار شد.

هدف اصلی دانشگاه کاتب از مشارکت در برگزاری کنفرانس مشترک در ترکیه معرفی توانمندی های دانشگاه کاتب به  شرکت کنندگان در این کنفرانس بین المللی بود. علاوه بر این هدف،  اهداف فرعی دانشگاه کاتب از شرکت در کنفرانس بین المللی در ترکیه از قرار ذیل است:

  1. آشنایی با  تجربیات  دانشگاه های خصوصی ترکیه
  2. ایجاد تفاهم نامه ها با دانشگاه های خصوصی در ترکیه
  3. بررسی شرایط و وضعیت دانشجویان بورس شده دانشگاه کاتب در دانشگاه مدلیست ترکیه
با توجه به این اهداف دانشگاه کاتب جهت همکاری و برنامه ریزی کنفرانس نماینده خود را در تاریخ 20 آپریل به ترکیه اعزام نمود. ریاست دانشگاه دکتر علیرضا محسنی و مدیریت تحقیقات علمی- دکتر سید جعفر احمدی به منظور تحقق اهداف ذکر شده پس از انجام کار های مقدماتی مانند دریافت ویزا در تاریخ 3 می به سمت ترکیه عزیمت نمودند که نوشتار زیر گزارش مختصری از این سفر علمی است.

 

1- سه شنبه- سوم می 2016 : حرکت به سمت ترکیه

صبح ساعت 9 با دریافت تعدادی هدایا و پروفایل دانشگاه به سمت میدان هوایی حرکت کردیم. ساعت 11.20 به سمت استانبول پرواز صورت گرفت که ساعت 4 بعد از ظهر به استانبول رسیدیم.  ساعت 5.30 از استانبول به سمت آنکاراپروازکردیم.ساعت حدود 8 شب بود که به اقامتگاه رسیدیم.

2- دیدار از دانشگاه خصوصی تد (TED University ):

روز 4 شنبه 4 می با هماهنگی اقای فرمولی ساعت 2 بعد از ظهر هیات دانشگاه کاتب شامل دکتر محسنی، دکتر احمدی و اقای فرمولی به دانشگاه تد رفتیم. در ریاست دانشگاه جلسه ملاقات تشکیل شد. در این جلسه رییس دانشگاه تد، معاونتحقیقاتی و مسول روابط بین الملل دانشگاه تد حضور داشتند. رییس دانشگاه ضمن بیان تاریخجه دانشگاه تد به معرفی رشته های تحصیلی پرداخت.همچنین دکتر محسنی نیز در مورد دانشگاه کاتب اطلاعاتی را ارایه نمود. سپس در مورد راههای همکاری بین دانشگاه کاتب و دانشگاه تد صحبت شد. پس از ارزیابی راههای همکاری به این نتیجه رسیده شد که دانشگاه تد در بخش ماستریمیتواند با تخفیف دانشجویان دانشگاه کاتب را بپذیرند. در عوض دانشگاه کاتب می تواند در جهت بسترسازی تحقیقات اساتید دانشگاه تد همکاری نماید. در نهایت مسول روابط بین الملل دانشگاه تد و نماینده کاتب موظف شدندکه درجهایجادتفاهم نامه بین دو دانشگاه تلاش نماییند.در اخیر لوح سنگی حک شده دانشگاه کاتب با تصویر فیض محمد کاتب به دانشگاه تد هدیه شد.


 

3- شرکت در کنفرانس بین المللی مطالعات اجتماعی و توسعه اقتصادی در هاتای

شب 4 می ساعت 11 شب از آنکارا به هاتای پرواز کردیم. ساعت 12 به هاتای رسیدیم و از آنجا توسط میزبان به پایاس محل برگزاری کنفرانس منتقل شدیم. ساعت حدود 2 شب به اقامتگاه رسیدیم. صبح حدود ساعت 8 به سالن کنفرانسحرکتکردیم.مجل برگزاری کنفرانس در جقیقت یک کاروانسرای قدیمی با سالن های متعدد بود که در مدت سه روز حدود 100 مقاله ارایه می شد.چلسه افتتاحیه با حضور نماینده شهرداری، رییس کنفرانس و رییس موسسه ایکساد برگزار شد. در این چلسه رییس موسسه ایکساد از نقش دانشگاه کاتب در برگزاری این کنفرانس و حضور در این کنفرانس صجبت و تقدیر و تشکر نمود.

4- دیدار با دانشجویان قونیه

در روز 6 می ریاست دانشگاه کاتب با تعدادی از دانشجویان در دانشگاه های محتلف قونیه دیدار داشتند. دانشجویان از اقوام محتلف در این دیدار شرکت کرده بودند. ریاست دانشگاه کاتب- آقای دکتر محسنی ضمن تشکر از این دانشجویان درمورد دانشگاه کاتب و فرصت های موجود در این دانشگاه برای ادامه تحصیل آنان صحبت نمودند. این داشنجویان در مقطع لیسانس در رشته های محتلف مشغول به تحصیل هستند.

 

5- دیدار با اساتید و دانشجویان قزاقستان

در 7 می در حاشیه کنفرانس در پایاس پس از سخنرانی دکتر سید جعفراحمدی- مدیریت تحقیقات دانشگاه کاتب در مورد فرهنگ مشترک افغانستان و ترکیه و معرفی دانشگاه کاتب، تعدادی از اساتید مدعو و دانشحویان قزاق با مدیریتتحقیقات علمی دانشگاه کاتب جلسه ای را درخواست نمودند. در این جلسه  کوتاه ضمن معرفی بیشتر دانشگاه کاتب، این اساتید و دانشجویان از دانشگاه کاتب دعوت کردند که به منظور ارتباط بیشتر و عقد قراردادها و تفاهم نامه ها با دانشگاههای قزاقستان سفرهایی را به این کشور داشته باشند. مدیریت تجقیقات علمی ضمن تشکر از دعوت آنان، آمادگی خود را برای سفر به قزاقستان اعلام نموده و در این زمینه را های تحقق این امر بحث شد و قرار شد آقای فرمولی موضوع راپیگیرینمایند.

6- بررسی مسایل دانشحویان دانشگاه کاتب بورس شده در دانشگاه مدلیست ترکیه

دانشگاه کاتب بر اساس قرارداد با دانشگاه مدلیست ترکیه 5 دانشجوی رشته های اقتصاد و کامپیوتر را به ترکیه اعزام نموده بود. روز سه شنبه 9 می این دانشجویان با هیات اعزامی دانشگاه کاتب ملاقات داشتند .دانشجویان بورس شده در ابتدا از ریاست دانشگاه تقدیر و تشکر کردند که این فرصت فوق العاده علمی را برایشان فراهم ساخته است. سپس هر کدام مسایل و مشکلات و پیشنهادات خود را ارایه نمودند .ریاست دانشگاه و هیات اعزامی پس از شنود صحبت های دانشجویان، راهنمایی های لازم در جهت استفاده بهتر از این فرصت را ارایه نمودند .


 

7- جلسه با مسئول روابط بین الملل دانشگاه مدلسیت

دانشگاه کاتب بر اساس قرارداد با دانشگاه مدلیست ترکیه 5 دانشجوی رشته های اقتصاد و کامپیوتر را به ترکیه اعزام نموده بود. با توجه به مسایل گفته شده توسط این دانشجویان در ملاقات روز سه شنبه 9 می، مدیریت تحقیقات علمی و نمایندهدانشگاه کاتب در امور ترکیه، در روز چهارشنبه 10 می با مسول روابط بین الملل دانشگاه مدلیست جلسه ای را تشکیل دادند.در این جلسه ضمن معرفی دانشگاه کاتب، از دانشگاه مدلیست به خاطر پذیرش دانشجویان دانشگاه کاتب تقدیر و تشکر به عمل آمد. نماینده دانشگاه مدلسیت ضمن خوش آمدگویی، از دانشجویان دانشگاه کاتب مشغول به تحصیل در دانشگاهمدلیست بسیار تعریف نمودند و از توانمندیهای آنان ستایش کردند. وی گفت: «به خاطر رضایت از دانشجویان دانشگاه کاتب، هیات رهبری دانشگاه مدلیست تصمیم به تمدید تحصیل و بورس این دانشجویان در یک سمستر دیگر دراین دانشگاهنموده اند. همچنین حاضر به پذیرش یک گروه 5 نفری دیگر از دانشجویان دانشگاه کاتب هستند».در این جلسه مشکلات دانشجویان دانشگاه کاتب به اطلاع نماینده دانشگاه مدلیست رسانده شد و وی قول داد که تلاش خواهد کرد که این مشکلات رفع گردد.

 

 

8- دیدار از موسسه انرژی قابل تجدید

روز سه شنبه 10می، هیات دانشگاه کاتب در موسسه انرژی قابل تجدید با مسولین این موسسه ملاقات و در زمینه های برنامه تحقیقاتی گفتگو نمودند . ریاست این موسسه ضمن خوش آمد گویی و تشکر از هیات اعزامی دانشگاه کاتب، در موردموسسه شان و جنبه های مشترک بین افغانستان و ترکیه صحبت کردند. ایشان در مورد فیض محمد کاتب اطلاعاتی داشتند و تحقیقاتی در مورد مردم افغانستان داشتند. در این ایشان آنچه مورد توجه بود یک قاپ با ارم انجمن دانشجویان افغانستانبود. اطلاع یافتیم که این موسسه تعدادی از دانشجویان افغانی را بورس نموده است.ریاست دانشگاه کاتب ضمن تشکر از مهمان نوازی این موسسه، در مورد دانشگاه کاتب توضیحاتی ارایه نمودند. سپس در مورد همکاری های بین دانشگاه کاتب و این موسسه صحبت شد. دانشگاه کاتب آمادگی خود را برای همکاری با محققاناین موسسه در صورت نیاز، اعلام داشتند.

 

 

9- دیدار از دانشگاه بیکنت در استانبول ترکیه

بر اساس برنامه ریزی مدیریت تحقیقات علمی دانشگاه کاتب،  در تاریخ 12 می، هیات دانشگاه کاتب از دانشگاه بیکنت در استانبول ترکیه باز دید نموده و با هیات اداری آن در مورد برنامه های مشترک بین دانشگاه کاتب و دانشگاه بیکنت تبادلنظر صورت گرفت. دانشگاه بیکنت یکی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه است که حدود 29000 دانشجو در مقطع لیسانس، ماستری و دکترا دارد.در این جلسه ریاست دانشکده اقتصاد (رییس فعلی دانشگاه بیکنت) و مسول روابط بین الملل این دانشگاه حضور داشتند. در ابتدا هر دو دانشگاه به معرفی گرفته شد و طرفیت های هر دو دانشگاه بررسی شد. محور بحث بر روی فعالیت های مشترکعلمی- تحقیقاتی ، تبادل اساتید و بورسیه های تحصیلی بود. نتیجه این جلسه بسیار رضایت بخش برای طرفین بود و ان شالله با نهایی شدن توافقات، اعلام عمومی خواهد شد.در اخیر جلسه دانشگاه کاتب به رسم یاد بود هدیه دانشگاه را تقدیم نماینده دانشگاه بیکنت نمود و آنها نیز متقابلاً هدیه ای را به ریاست دانشگاه کاتب تقدیم نمودند.

10 جلسه با دانشجویان افغانی در استانبول

در روز 14 می، به درخواست انجمن دانشجویان افغانی در استانبول، جلسه ای با حضور هیات دانشگاه کاتب و این دانشجویان صورت گرفت. ریاست دانشگاه کاتب ضمن تشکر از این دانشجویان به معرفی دانشگاه کاتب و ظرفیت های موجودپرداختند.دانشجویان متقابلاً ابراز تشکر و خرسندی از هیات دانشگاه کاتب نمودند و از مشکلات خود و همجنین ظرفیت های ادامه تجصیل در ترکیه صحبت نمودند.ریاست دانشگاه کاتب ضمن همدلی با این دانشجویان و توصیه هایی برای رشد شان، دانشگاه کاتب را برای ادامه تحصیل آنها در مقطع ماستری مناسب دانستند.
 

 

 

نظر شما


کد امنیتی
تصویر جدید