>


13 Jun 2018

درباره مؤسسین دانشگاه

 

 

 

 

 

 

چندین دهه جنگ و نا امنی باعث شده بود که تمام زیرساخت­های آموزشی کشور نابود گردد، حضور نیرو­های خارجی و سازمان­های بین المللی باعث شد که مکاتب و دانشگاه­ها دوباره به فعالیت خود آغاز نماید. تعداد کسانیکه از مکاتب سالانه فارغ می­گردید چندین برابر از جذب ظرفیت پوهنتون های دولتی بود، از آنجایی که سرمایه گذاری روی تحصیلات عالی از جمله علاقه مندی من بود و خیلی وقت پیش برای اجرای آن برنامه داشتم  و از طرف دیگر بستر سازی برای جوانان که خواهان تحصیلات عالی معیاری بودند ، باعث شد که کاتب را زیر نام مؤسسه تحصیلات عالی کاتب در سال 1386 بوجود آوریم. هدف از ایجاد مؤسسه تحصیلات عالی کاتب ایجاد بستر مناسب تحصیلات عالی با استندرد­های بین المللی بوده و می­باشد.

از زمان تأسیس کاتب همواره تلاش نمودیم که بهترین و توانمند ترین اساتید را در بخش­های مختلف جذب نمایم، همچنان تلاش نمودیم که ساختار تشکیلاتی کاتب را با معیارهای بین المللی بوجود آوریم تا بستر مناسب را برای رشد بلند مدت ایجاد کرده باشیم . کاتب با اصول و ارزش­های چون تخصص گرایی، شفافیت، نظم و دسپلین و ملی اندیشی بوجود آمده و ما در این راستا تلاش می­نمایم تا بتوانیم بستر رشد استعداد­ها را برای خدمت به وطن بوجود آوریم تا باشد سهم خود را در قبال آبادانی وطن عزیز ما افغانستان ادا کرده باشیم.

با احترام محمد ابراهیم قاسمی


زندگی نامه

مختصر ازبیوگرافی:

محمد ابراهیم قاسمی در سال ۱۳۳۶ در یک خانواده مذهبی در ولایت میدان وردک به دنیا آمده است، مکتب ابتدائیه را در مکتب محمود هوتکی و دوره تعلیمات متوسطه و دوره لیسه را در لیسه محمود طرزی کابل سپری کرده است و پس از فراغت از صنف دوازدهم به فاکولته انجنیری پوهنتون کابل، راه یافت. اما سال ها بعد با امتحان کنکور مجدد در دانشگاه کابل در سال ۱۳۹۱ از فاکولته اقتصاد کابل فارغ التحصیل گردید.


دوران جهاد:

با وقوع کودتای کمونیستی در افغانستان، کشور توسط نیروهای نظامی ارتش سرخ شوروی سابق اِشغال گردید، ایشان به حکم وظیفه دینی و ملی، راه عافیت طلبی و انزوانشینی را رها کرده به سنگر مقاومت و ایستادگی در برابر مهاجمان پیوست. سالهای مبارزه و جهاد در کنار هم سنگران و یاران همدل، تجربیات آموزندۀ  را در جهت خدمت به دین و وطن، بدست آورد . قاسمی  از خوف آینکه  مبادا میله تفنگ دشمن سینه هموطنش را نشانه بگیرد، در راه کسب استقلال و آزادی تلاش و فداکاری زیاری به خرچ داد . بعد از سپری شدن دوران جهاد ، راه هجرت را در پیش گرفت، راهی دیار غربت شد، اما نه برای زنده ماندن وکسب معیشت، بلكه برای کسب دانش و معرفت.


دوران مهاجرت:

21 سالهای اقامت درکشور کانادا، همگام با فعالیت های فرهنگی، اجتماعی در کنار هموطنان مهاجر درس های جدیدی را به قاسمی آموخت، از همان آغاز اقامت در کانادا متوجه نیاز های فوری و عاجل هموطنانم شدم که بار سنگین مهاجرت و غربت را بردوش خود حمل می کردند و تحول شکننده و خطرناکی در میان خانواده های مهاجر که لازمه طبیعی مهاجرت است، به وجود آمده بود. عطش شدید و عشق وافر به فراگیری دانش از یک سو و نیازهای علمی مردم از سوی دیگر، عزم را جزم نمودم  تا هم بیاموزد و هم زیربنای ساختار اجتماعی مردم را پايه ريزی كند. همزمان، دوره آموزش حسابداری و دوره آموزش پیلوتی را به پایان رساند و در مدت ۱۵سال که افتخار خدمت در( جامعه اسلامی افغانها در کانادا ) را بعهده داشت به فعالیت های اجتماعی نیز پرداخت که شرح کوتاهی از آنها ذیلاً ارائه میگردد.


حضور در شورای ملی:

در مراحل پیشین انتخابات پارلمانی با وصف آنکه مدتی مدیدی چنانکه گفته شد در کشور حضور فیزیکی نداشت، مردم شریف کابل به اعتماد کرده و برای راه یابی به مجلس شورای ملی به ابراهیم قاسمی رای دادند و طی دو دوره ۵ ساله در پارلمان افغانستان حضور تأثيرگذار داشت، به پاس اعتماد مردم به عنوان یک وکیل در پارلمان برای قاسمی صرفاً زمینه ای را مساعد نموده است تا به استفاده از وجه قانونی و حقوقی که از سوی موکلان و قانون به ایشان داده شده بیشترین استفاده ها را کرده و در جهت رسیدگی به امور سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور از ابزار های مشروع و قانونی به مصلحت موکلان و افغانستان عزیز بهره گیرد.


فعالیت ها در ولسی جرگه:

۱- رئیس ریاست کمیسیون عرایض و سمع شکایات ولسی جرگه.

۲- پیگیری شکایات واصله به کمیسیون، تلاش وافر با وزارتخانه های مختلف, ارتباط برقرار کردند و از طریق تفاهم و ایجاد فضای تعاون و همکاری بین مجلس و ارگان دولت، بسیاری از نارسای ها و مشکلات را دوستانه و صمیمانه حل نمايم.

۳- حل به موقع شکایات موکلین. در میان مردم : ۱- ساختن بیش ازشانزده باب تعمیر مکتب, متوسطه و لیسه در دشت برچی باهمکاری وزارت معارف. ۲- دایر نمودن کورس های زمستانی برای استادان مکاتب ولایات میدان وردک, بامیان ودایکندی.

۴- تأسیس دانشگاه کاتب در ولایت کابل با تشریک مساعی جوان پرتلاش و مردم دوست آقای عقیل شاه الیاسی.

۵- تأسیس لیسه غير انتفاعی ( کاتب ) به همکاری مالی جامعه اسلامی افغانها در کانادا.

۶- طبیعی است که با ایجاد مراکز مختلف آموزشی و نهاد های مربوطه چنانچه ذکرشده است، یک نوع اشتغال آفرینی نیز به وجود آمده است مخصوصاً معلمان و دانشجویان اعزامی به مناطق مختلف ولایات مرکزی افغانستان، و همچنین حضور اساتید بزرگوار در مراکز آموزشی جدید التأسیس در شهر کابل، خود گامی است که در جهت جلب و جذب نیرو های مؤثر و اشتغال آنان برداشته شده است.

۷- توزیع کمک های خیرین مهاجر به فامیل های قربانیان حوادث تروریستی در داخل کشور.

________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

استاد عقیل شاه الیاسی فرزند حاجی نوروز علی الیاسی در تاریخ 19 سرطان سال  1361 ه.ش. در شهر کابل دیده به جهان گشود. وی دوران طفولیت خویش را در کابل سپری نمود. دوره ابتدائیه را در مکتب عبدالرحیم و دوره متوسطه و لیسه را در لیسه شهدای سراب ولایت غزنی به پایان رسانید.

استاد الیاسی با سپری نمودن امتحان رقابتی کانکور وارد دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل گردید و با درجه لیسانس از این دانشگاه فارغ گردید. بعد با علاقمندی به علوم انسانی مدرک ماستری خویش را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه کاتب اخذ نمود. ایشان در کنار سایر وظایف، در دانشگاه کاتب آغاز به تدریس نمود. استاد الیاسی در عرصه علمی و اجتماعی-فرهنگی گام‌های موثر ذیل را برداشته اند.

فعالیت‌های استاد عقیل شاه الیاسی

 1.       تأسیس دانشگاه کاتب (1386)؛
 2.       تأسیس موسسه تحقیقاتی جامعه با همکاری استادان دانشگاه (1389)؛
 3.       ایجاد سازمان کارگزاران دموکراسی افغانستان (1392)؛
 4.       تأسیس موسسه تعلیمات تخنیکی و مسلکی کارآموز (1393)؛
 5.       ایجاد مؤسسه همکاری در کمک‌ها و تحقیقات برای پیشرفت (کارا) (1395)؛
 6.       تأسیس شفاخانه کاتب (1396)؛

به باور استاد عقیل شاه الیاسی، توسعه سیاسی و همگانی سازی علم و معرفت کارآمدترین روش برای افزایش انسجام اجتماعی، ثبات سیاسی  و نجات کشور از باطلاق ناامنی است. استاد الیاسی تعلیم و تربیه را شاه کلید توسعه اجتماعی دانسته و براساس این فرضیه فعالیت‌های موثر و چشمگیری را در راستای فراهم سازی فرصت‌های تحصیلی برای جوانان انجام داده است که به طور نمونه به چند نمونه آن اشاره می‌کنیم.

اهدای بورس‌های تحصیلی برای مقاطع نیمه عالی، لیسانس و ماستری

 1.       400 ست بورس تحصیلی در انستیتوت تعلیمات عالی کارآموز؛
 2.       200 ست بورس تحصیلی در مقطع لیسانس برای جوانان و معلمان مکاتب؛
 3.       50 ست بورس تحصیلی مقطع ماستری برای جوانان در دانشگاه کاتب؛
 4.       650 ست بورس آموزش زبان انگلیسی یک ساله در دانشگاه کاتب؛

فعالیت‌های اجتماعی-فرهنگی

 1.       حمایت مالی از ورزشکاران، انجمن‌های ورزشی و تورنمنت فوتسال؛
 2.       حمایت از اجرای طرح «راه آبی»؛ نهال شانی در کنار جاده شهید مزاری، ولایت باستانی بامیان با همکاری ریاست سرسبزی شاروالی کابل و مقام ولایت بامیان؛
 3.       معاون شرکت‌های تجارتی بهار سراب؛

فعالیت‌های علمی-تحقیقی

 1.       موسس و عضو هیات امنا دانشگاه کاتب؛
 2.       معاون اداری و مالی دانشگاه کاتب (1389-1390)؛
 3.       رئیس شعبه برچی دانشگاه کاتب (1391-1395)؛
 4.       مسئول واحد توسعه دانشگاه کاتب (1395-1397)؛
 5.       استاد دانشگاه کاتب (1395-1396)؛
 6.       رئیس بورد تحقیقات موسسه (کارا) (1395-1397)؛
 7.       رئیس سازمان کارگزاران دموکراسی (1392-1397)؛
 8.       نگارش مقالات علمی-تحقیقی با رویکرد جامعه شناسی؛

 

اشتراک گذاری :

0 0 vote
Article Rating

چاپ
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments


2021-05-13