6 May 2018

اقتصاد

در باره ماستری اقتصاد در پوهنتون کاتب

ماستری اقتصاد در پوهنتون کاتب با دو گرایش علوم اقتصادی و اقتصاد توسعه ارائه می­گردد، درس ­های اصلی ماستری اقتصاد در دانشگاه کاتب شامل موارد زیل می باشد ؛ اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و اقتصاد سنجی که محصلان را از نظر دانش و مهارت توانمند ساخته و به آنها کمک می­کند تا منحیث متخصصین اقتصادی و تحقیقاتی کار کرده بتوانند. همچنان رشته اقتصاد طوری تنظیم گردیده است که محصلین با سپری نمودن مقطع ماستری به سادگی می­توانند وارد دوره دکترای اقتصاد با گرایش های متعدد مثل اقتصاد سنجی، اقتصاد مالی و پولی، بانکداری و غیره گردد. بر علاوه مضامین اصلی محصلین فرصت انتخاب مضامین اقتصاد مالی، تئوری­های رشد، اقتصاد مهندسی یا ارزیابی طرحهای اقتصادی را دارند.

در مقطع ماستری رشته اقتصاد در دانشگاه کاتب دوره­ های آموزشی مهارت­های تجزیه و تحلیل، تحقیق و سافتویر های تحقیقی نیز ارائه می­گردد.


اهداف ماستری اقتصاد

هدف از تدوین این برنامه تربیت متخصصین است که توانایی کافی در بررسی و تحلیل مسائل و پدیده های اقتصادی داشته و بتوانند با  استفاده از دانش علمی خویش آنها را ریشه یابی نموده  و برای از میان برداشتن مشکلات اقتصادی کشور قادر به ارائه راه حل مناسب و سیاست های اقتصادی مؤثرباشند.

دوره ماستری علوم اقتصادی و اقتصاد توسعه نا پیوسته بوده و دارای دو قسمت آموزشی و تحقیقاتی می باشد بخش اول این دوره را قسمت آموزشی تشکیل می دهد که مجموعه درس های آن در همین برنامه آمده است و در قسمت تحقیقاتی ، وظیفه مهم محصل انجام تحقیق پیرامون یکی از مسائل و مشکلات اقتصادی و تدوین پایان نامه خواهد بود.


تعداد کریدت­ های درسی

برنامه ماستر رشته علوم اقتصادی و اقتصاد توسعه  حد اقل 32 و حد اکثر آن 40 کریدت است که هر کریدت عبارت از 16ساعت (50دقیقه) درسی نظری در یک سمستر و  در هر سمستر محصل می تواند حد اقل هشت کریدت و حد اکثر دوازده کریدت را انتخاب نماید. انتخاب بیش از ده کریدت منوط به اوسط نمرات85% در سمستر قبل می باشد.

الف : دروس اختصاصی اجباری           14تا20 کردیت

ب: دروس اختصاصی اختیاری            12 تا 18 کریدت

ج: پایان نامه                                6 کریدت


نقش و توانایی محصلان

فارغ التحصیلان این دوره با بهره گیری دانش  اقتصادی و تجاری  قادر به انجام  امورات زیر خواهند بود:

  1. به عنوان مدیر و کار شناس ارشد، هدایت سیاست های اقتصادی لازم در زمینه تخصص خویش را در بخش عمومی و خصوصی بر عهده گرفته و برای حل فصل مسائل اقتصادی و تجاری کشور در سطوع مختلف تصمیم گیری و پیشنهاد شان را ارائه  نمایند.
  2. به عنوان استاد برای تدریس این رشته در مؤسسات تحصیلات عالی در سطح لیسانس خدمت نمایند.
  3. به عنوان محقق به پژوهش پرداخته و با تجزیه و تحلیل مسائل ، نقش مؤثر در تصمیم گیری سیاست گذاران داشته باشد.

فیس و هزینه­ های تحصیلی

شماره دانشکده فیس ثابت نرخ هر واحد درسی تعداد واحد درسی اصل فیس مبلغ قابل پرداخت برای یک سمستر
10 ماستری اقتصاد AFN 20,000 AFN 5,000 10 AFN 70,000 AFN 70,000
11 مونوگراف AFN 20,000 AFN 7,000 6 AFN 62,000 AFN 62,000

 


شرایط پذیرش

محصلینی می توانند در این برنامه شرکت کنند که لیسانس خود را در اقتصاد و یا رشته مشابه در یکی از مؤسسات تحصیلی زیر نظر وزارت تحصیلات عالی افغانستان به پایان رسانده باشد و یا دارای مدرک لیسانس از مؤسسات تحصیلات عالی خارجی در این رشته ها بوده و به تأیید وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان رسیده باشد.

محصل که خواهان شرکت در دوره ماستری است باید اوسط نمرات دوره لیسانس وی 65% باشد .

 

0 0 votes
Article Rating

اشتراک گذاری :

چاپ
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments