>


7 May 2018

در باره دانشگاه کاتب

تاریخچه دانشگاه کاتب

دانشگاه فيض محمد كاتب يكی از دانشگاه های خصوصی پيشگام در عرصه تحصيلات عالی در كشور است. مجوز فعالیت علمی دانشگاه کاتب در تاريخ 18/1/1387 طی مراسم رسمی با حضور تعدادي از اعضاي شورای وزيران، اساتيد، اعضای پارلمان،‌ نمايندگان رسانه های همگانی و جمع زيادی از دانش دوستان در سالن اجتماعات وزارت تحصيلات عالی، از سوی وزير تحصيلات عالی وقت به دانشگاه كاتب اعطا شد.

دانشگاه کاتب در تاريخ 1/23/ 1387 با حضور هيئت نظارت وزارت تحصيلات عالی اولين كنكور را در رشته­ های حقوق، علوم سیاسی و جامعه شناسی برگزار كرد كه در نتيجه 250 نفر از ميان كل شركت كنندگان، موفق به كسب نمره قبولی در كنكور گرديدند. از آن زمان به این طرف تعداد محصلان و اساتید بصورت متواتر رو به ازدیاد است درسال 1389 حدود 1200 نفر محصل در دانشگاه کاتب مصروف به تحصیل بود. درسال 1397 تعداد محصل به 5024 نفر رسیده است، که در 15 رشته متفاوت در 7 دانشکده مصروف به تحصیل می­باشد. سیستم آموزشی پوهنتون کاتب کریدت بوده که محصلان می­تواند در هر سمستر حد اقل 16 کریدیت و حد اکثر 22 کریدیت انتخاب نماید. سیستم جذب محصل در پوهنتون کاتب از طریق برگزاری امتحانات کنکور بصورت رقابتی دو بار صورت میگیرد.

اهداف دانشگاه کاتب

دانشگاه کاتب، در راستای تحقق مقاصد کلان و سیاست‏های علمی و آموزشی در کشور، اهداف زیر را دنبال می‏کند:

  1. بهبود کیفیت تحصیلات عالی به طور پیهم در دانشگاه؛
  2. انتقال دانش و تکنولوژی با به کار گیری تجربه جهانی؛
  3. مساعد نمودن زمینه برای تبادل تجربه و آگاهی علمی میان دانشگاه کاتب با پوهنتون­ها و مؤسسات تحصیلات عالی داخلی و خارجی در ساحه های مورد علاقه و ذیربط؛
  4. پرورش و انکشاف استعداد های فکری و عملی محصلان در فراگیری دانش به طور نظری و عملی و ارتقای مهارت های کاری و اندوخته های علمی آنها به منظور مطالعه ی منابع کشور و خدمتگذاری بهتر و مؤثرتر برای مردم و جامعه؛
  5. ابتکار و نو آوری در روند آموزشی و تحقیقی دانشگاه بر پایه مطالعات و اجرای تحقیقات علمی؛
سيستم آموزشی دانشگاه کاتب

دانشگاه کاتب، با بهره گيری از تجارب آموزشی کشورهای  پيشرفته، سيستم آموزشی کریدیتی را در پيش گرفته که محصل محوری در دو بعد 1) انتخاب درس و استاد 2) فعال بودن در صنف، از خصوصيات بارز آن می باشد.

الف)فعالیت در کلاس:در اين سيستم به محصلان نقش بيشتری در پروسه يادگيری داده می شود. در سیستم آموزشی دانشگاه کاتب، از هر محصل انتظار می‌رود که در طی سمستر مشارکت فعال در کلاس داشته باشد؛ به این معنی که هم پرسش‌گر و پیگیر باشد و هم خود بدنبال پاسخ‌ به مطالعه و نهایتاً بحث با استاد بپردازد. انجام تحقیقات کلاسی برای اکثر درس‌ها تحت نظر استاد، در سیستم آموزشی ما، جزء مکلفیت‌های اصلی دانشجویان به حساب می‌آید.

ب)آزادی در انتخاب درس و استاد: در انتهای هر سمستر به منظور ارزيابی کيفيت اساتيد، از محصلان نظرسنجی صورت می گيرد. چنانچه استادی، نمره لازم را بدست نياورد در دوره­های بعدی به تدريس دعوت نمی شود. دروس این دانشگاه به صورت نظام واحدی (Credit system) ارائه می‌شود که تعداد کریدت­های دوره لیسانس136واحد است. انتخاب مقدار واحدهای درس در سمستر در اختیار خود محصلان است. هر محصل می­تواند در هر سمستر حد اقل 14و حد اکثر 22 واحد درسی انتخاب نماید.

ج) متون درسی: متون درسی موجود از ميان بهترين و علمی ترين متون انتخاب می شوند و دانشگاه در حال حاضر پروژه تدوين متون درسی را روی دست دارد. اين کتابها متناسب با شرايط اجتماعی و فرهنگی کشور و با رعايت استندردهای علمي تأليف و تدوين خواهد شد.

زبان­ های رسمی دانشگاه کاتب

درس­ها در دانشگاه کاتب به دو زبان دری و انگلیسی ارائه می­شود. محصلین آزادند که یکی از این دو زبان را اختیار نمایند.

شعبه­ های دانشگاه کاتب

دانشگاه کاتب در حال حاضر دارای دو شعبه فعال در خود کابل است که یکی از آنها در سرک دارالامان در سه ساختمان جداگانه ساختمان ماستری، ساختمان مرکز تحقیقات و ساختمان اصلی و دیگری آن در دشت برچی موقعیت دارد.

تعداد کنکورهای برگزار شده

این دانشگاه تاکنون هجده بار کنکور ورودی برگزار نموده است و تعداد محصلین با کنکور سال 1397دانشگاه کاتب بیشتر از پنج هزار دانشجو می­رسند که در رشته های علوم سیاسی، حقوق، اقتصاد، مدیریت آموزشی، BBA، جامعه شناسی، کمپیوتر ساینس، و طب در دو مقطع لیسانس و ماستری مشغول تحصیل هستند. تا قبل از کنکور سال 1392، 31.83% کل دانشجویان دانشگاه تحصیلات عالی کاتب را دختران و 68.17% آنان را پسران تشکیل می­دادند.

تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه

اولین گروه از محصلین دانشگاه کاتب، در سال 1390 از این دانشگاه فارغ شدند که تعداد آنها 231 نفر بودند؛ از سال 1390 الی سال 1397 به تعداد 2150 محصل از دانشگاه کاتب از دو مقطع لیسانس و ماستری فارغ گردیده است.

تعداد اساتید دانشگاه

دانشگاه کاتب هم اکنون دارای 232 نفر استاد است که 45 نفر آنها کدر علمی و 186 نفر آنها مدرس مدعو می­باشند که در رشته‌های فعال این دانشگاه مشغول تدریس و تحقیق می باشند. استادان دانشگاه کاتب حد اقل دارای مدرک ماستری است و تعداد قابل توجه آنها دارای مدرک دکترا می باشند . همچنان تعداد قابل توجه از استادان این دانشگاه را خانم ها تشکیل می دهند که در دانشکده های مختلف مشغول تدریس و تحقیق می باشند.

اشتراک گذاری :

0 0 vote
Article Rating

چاپ
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] در باره دانشگاه کاتب […]2021-05-13