>


20 Jul 2018

پیام ریاست دانشگاه

تحصیلات عالی در عصر حاضر به عنوان وسیله ای برای کسب دانش و آگاهی در راستای اعتلای علمی و فرهنگی جوامع شناخته می شود. رسالت یک دانشگاه در جامعه، تربیت نیروی انسانی  برای ایجاد تحول و تحقق اهداف آرمان های ملی  آن کشور است. دانشگاه های کشور موظف به پرورش نیروی انسانی عالم، آگاه و متعهد دارای تفکر آزاد برای ایجاد تحول در ابعاد مختلف جامعه به منظور پیشرفت و تحقق اهداف ملی کشور می باشند. دانشگاه کاتب نیز با در نظر داشت رسالت ملی خود در تلاش برای پرورش نیروی متخصص و آگاه برای رشد و توسعه ملی است. تیم رهبری دانشگاه با تعیین زمان بندی پنج ساله در صدد کسب اعتبار برای دانشگاه کاتب در سطح کشور و منطقه است. بنا بر این، این دانشگاه از طریق روش هایی همچون ارتقای ظرفیت اساتید، افزایش چشمگیر همکاری با نهادهای آکادمیک ومراکز پژوهشی ملی و بین المللی، تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم، و توسعه برنامه های ماستری در رشته های مختلف و ایجاد مقطع دکترا به دنبال دسترسی به اهداف خویش می باشد.

توانمندی یک دانشگاه با درجه علمی و توانایی اساتید آن رابطه مستقیم دارد. ازین رو یکی از اولویت های دانشگاه کاتب ایجاد فرصت برای ارتقای ظرفیت و در نظر گرفتن سهولت بیشتر برای اساتید می باشد. به عنوان نمونه ارائه فرصت های مطالعاتی و تلاش برای فراهم آوری زمینه تحصیلات دوره دکتری برای اساتید با درجه علمی ماستری از اقدامات این دانشگاه می باشند. در نظر است تا پنج سال آینده، 80% اعضای هیات علمی دانشگاه موفق به اخذ مدرو دکتورا (Ph.D.) گردند. همچنین دانشگاه با برگزاری ورکشاپ ها و سمینار های گوناگون در حوزه های مختلف آموزش و پرورش برای ارتقای ظرفیت علمی و پرورش مهارت های اساتید دانشگاه می کوشد. برنامه هایی برای ارتقای رتبه علمی اساتید نیز در نظر گرفته شده است.

یک نهاد علمی برای توسعه و کسب اعتبار ملی و بین المللی نیازمندایجاد ارتباطات موثر با سایر نهاد های علمی و پژوهشی داخل و خارج از کشور می باشد. این ارتباطات با امضای تفاهم نامه های مختلف برقرار شده و نهاد ها با در نظر داشت منافع هر دوطرف با هم همکاری نموده باعث رشد و پیشرفت علمی همدیگر می شوند. با در نظر داشت این موضوع، دانشگاه کاتب در حال حاضر با چندین نهاد داخلی و خارجی تفاهم نامه های همکاری را امضا نموده که در روند رشد و توسعه آکادمیک دانشگاه کاتب موثر بوده است. ازین رو دانشگاه کاتب در پلان استراتژیک پنج ساله خود افزایش چشمگیر این روابط را در نظر دارد.

همه ساله از تمامی دانشگاه های افغانستان به تعداد قابل توجهی دانشجویان فارغ التحصیل شده و به جستجوی کار می پردازند. اما اکثریت جوانان در رابطه به اشتغال دچار مشکل شده و تا مدتی مدید بعد از فراغت قادر به کسب درآمد نیستند. یکی از دلایل بروز این مشکل، تطابق نداشتن برنامه درسی دانشگاه ها با بازار کار است. مواد و کریکولم درسی دانشگاه ها با تقاضا و نیاز بازار کار تناسب کافی نداشته ودانشجو بعد از فراغت قادر به حل مشکلات اقتصادی خود نمی باشد. برای حل این معضل دانشگاه کاتب فعالیت های زیادی انجام داده و برنامه هایی نیز روی دست دارد. دانشگاه کاتب با ایجاد ارتباط با مراکز اموزشی، صنعتی و بازار کار و همچنین با بازنگری برنامه های علمی خود، امکان تربیه نیروی متخصص متناسب با نیاز بازار کار را فراهم می کند. دانشگاه کاتب با ایجاد تطابق بین برنامه درسی و بازار کار و ایجاد زمینه انجام پژوهش های علمی و رشد مهارت های محصلان، در صدد تربیه نیروی کار آفرین و خلاق می باشد.

یکی از چالش‌ها فرا راه دانشجویان دوره لیسانس در افغانستان، ادامه تحصیلات در دوره ماستری و دکترا می باشد. اغلب دانشگاه‌های موجود در کشور ظرفیت علمی برای تدریس دوره  ماستری را ندارند و این باعث پایین ماندن سطح علم و دانش در جامعه می شود. دانشگاه کاتب هم اکنون برنامه های ماستری در رشته های علوم انسانی را برگزار می نماید و پلان هایی برای ایجاد دوره دکترای این رشته‌ها در پنج سال آینده دارد.

علی احمد یوسفی ریاست دانشگاه کاتب

اشتراک گذاری :

0 0 vote
Article Rating

چاپ
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments


2021-05-13