25 May 2019

پروسه‌ی اعتبار‌دهی ملی وزارت تحصیلات عالی؛ دانشگاه کاتب در صدر جدول

جشن کسب اعتبار آکادمیکِ دانشگاه کاتب چهارشنبه اول جوزا در سالون اجتماعات شعبه‌ی مرکز این پوهنتون برگزار شد. این محفل با حضور مقامات دولتی، اعضای هیئت مدیره اتحادیه پوهنتون ها به همراه مؤسس، هیئت رهبری، استادان و کارمندان دانشگاه کاتب با هدف ارج گذاری به تلاش‌های مجموعه‌ی منسوبان آن تدویر یافته بود.
مراسم که پس از صرف افطار با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط داکتر ابوالفضل فصیحی آغاز شد، با سخنرانی استاد علی‌احمد یوسفی رئیس دانشگاه کاتب، داکتر سردارمحمد رحیمی معین سوادآموزی وزارت معارف و پوهاند محمد نعیمی رئیس ارتقای کیفیت و اعتباردهی وزارت تحصیلات عالی ادامه یافت.
استاد یوسفی در سخنان خود ضمن خیر مقدم به میهمانان از تمام کارمندان و استادانی که در طول دوازده سال در راستای نیل به اهداف کاتب تلاش کرده‌اند، تشکر ویژه نمود. وی با اشاره به همکاری مستمر وزارت تحصیلات عالی در تمام ساحات به ویژه پروسه اعتباردهی، ضمن ابراز امتنان، نسبت به دوام همکاری دولت با دانشگاه‌های خصوصی ابراز امیدواری کرد. رئیس دانشگاه کاتب ضمن اشاره به اینکه این پوهنتون از بدو تاسیس به کیفیت در عرصه‌ی آموزش عالی می‌اندیشید، موفقیت کاتب را حاصل تلاش چندین ساله دانسته و از کسب اعتبار به عنوان تحقق عملی شعار “کاتب، کانون نخبگان” یاد نمود.
در پایان سخنرانی، رییس دانشگاه کاتب از تلاش بی وقفه‌ی کاتب برای اعتلای فرامرزی و اعتبار در سطح منطقه خبر داد و این هدف را در آینده‌ای نه چندان دور دست یافتنی دانست.
در بخش بعدی داکتر سردار محمد رحیمی با ذکر اینکه پوهنتون کاتب اولین نهادی بوده که وی با آن تدریس درداخل کشور را آغاز نموده است ، از کاتب به عنوان امید دانشگاه‌های افغانستان در همان سال‌های اولیه‌‌ی تأسیس یاد نمود. داکتر رحیمی ضمن تأکید بر اینکه امروز فارغان کاتب در رده‌های مدیریتی بالا در کشو مشغول به خدمت‌اند، موفقیت این دانشگاه را برای هر شهروند افغانستان مایه‌ی مباهات دانست.

سخنران سوم برنامه، پوهاند محمد نعیمی با عرض تبریک به تمام مردم افغانستان، نسبت به کسب اعتبار کاتب در سطح منطقه در آینده نزدیک ابراز امیدواری نمود. پوهاند نعیمی ضمن اشاره به اینکه پروسه اعتباردهی دقت و شفافیت دارد، بر قابلیت آن به عنوان ابزاری کاملاً قابل اعتماد برای ارزیابی مؤسسات تحصیلات عالی تاکید نمود. رئیس تضمین کیفیت و اعتباردهی وزارت تحصیلات عالی اذعان کرد که امروز بسیاری از مراکز تحصیلات عالی افزایش ظرفیت و توان آکادمیک خود را در شامل شدن و موفقیت در پروسه‌ی اعتباردهی می‌بینند.
در ادامه‌ی مراسم مؤسس پوهنتون، مقامات دولتی و رئیس و معاونان دانشگاه برای برش کیک جشن به استیج آمدند و از دستاورد جدید کاتب تجلیل کردند در پایان جشن نیز به هیئت رهبری، استادان و کارکنان دانشگاه لوح تقدیر و هدایایی اعطاء شد.
پروسه اعتباردهی در وزارت تحصیلات عالی از سال ۱۳۹۲ به منظور اعطای اعتبار به دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی آغاز گردید. در این پروسه‌ی سه مرحله‌ای دانشگاه‌ها از دو جنبه‌ی سازمانی و کیفییت آموزشی ارزیابی می‌شوند. معیارها بر سنجش مواردی چون زیرساخت¬های سازمانی، کیفیت مدیریت، کیفیت آموزش، سطح علمی استادان، کیفیت و کمیت تحقیقات و … تمرکز دارد. تا به حال در مجموع شش پوهنتون دولتی و خصوصی توانسته‌اند اعتبار آکادمیک در سطح ملی را بدست آورند که دانشگاه کاتب با کسب بیشترین نمره (۸۹/۷۴ از ۱۰۰) در صدر تمام دانشگاه‌های کشور قرار دارد.

 

اشتراک گذاری :

چاپ

Comment is not allowed